Jak rozpoznać awarię skrzyni biegów?

Automatyczne skrzynie biegów dają ogromną wygodę podczas prowadzenia samochodu. Nie wymagają bowiem dużej ingerencji ze strony kierowcy w zmianę biegów, co jest bardzo komfortowe. Prowadząc pojazd nie musi bowiem zajmować się przełączaniem biegów, ale w pełni może skupić się na drodze. Ze względu na to, że jest ona dość mocno eksploatowana podczas jazdy narażona jest na zużycie oraz różnego rodzaju awarie. W takiej sytuacji konieczne jest oddanie pojazdu do sprawdzonego serwisu specjalizującego się w tego rodzaju naprawach. Jeden z nich można znaleźć pod adresem https://www.autojozefow.pl/serwis.

Najczęstsze awarie automatycznych skrzyni biegów- jak je rozpoznać?

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną awarii automatycznych skrzyni biegów jest przełączanie jej na neutralną pozycję podczas jazdy. W takiej sytuacji pojawia się praktycznie zerowe ciśnienie smarowania, które może spowodować spore uszkodzenia. Przed oddaniem na serwis automatycznej skrzyni biegów swojego samochodu warto wiedzieć, jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że ten element układu napędowego wymaga naprawy.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest szarpanie samochodu podczas zmiany biegów. Jeśli powtórzy się to kilkukrotnie powinno to skłonić do bezzwłocznej wizyty w serwisie. Szarpanie zazwyczaj powodowane jest tym, że przekładnia uległa awarii. Warto więc to zweryfikować u specjalistów. Podczas jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów może pojawić się także zapach spalenizny, który oznacza, że w skrzyni jest zbyt mała ilość oleju. Inną z awarii, która jest także dość powszechna to wyciek oleju, który również powinien zaniepokoić właściciela pojazdu.

Jak zapobiegać awariom automatycznej skrzyni biegów?

Bardzo ważne jest to, aby podczas jazdy lub przy chwilowym zatrzymaniu nie ustawiać biegu na pozycji neutralnej, gdyż wpływa to negatywnie na jej żywotność. Może to spowodować szybkie i bardzo poważne jej uszkodzenie. Trzeba liczyć się z tym, że naprawa automatycznej skrzyni to proces dość skomplikowany, dlatego może zająć trochę czasu.

Aby uniknąć poważnej awarii należy także unikać agresywnego i nagłego ruszania z miejsca. Manewr ten powinien być wykonywany płynnie. Warto pamiętać również o tym, aby nie wrzucać biegu wstecznego przed całkowitym zatrzymaniem pojazdu. Zaleca się również, aby unikać nadmiernego obciążania bagażnika. Należy więc stosować się do wytycznych producenta pojazdu odnośnie maksymalnego dopuszczalnego obciążania.

Kolejnym sposobem na to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienie poważnej awarii automatycznej skrzyni biegów jest regularna wymiana oleju. Należy robić to systematycznie w zakresie pomiędzy 30 a 60 tys. km. W tej kwestii również warto zapoznać się z wytycznymi producenta. Pod uwagę trzeba wziąć również fakt, że skrzynie, do których dodawany jest olej mineralny potrzebują częstszej jego wymiany niż ma to miejsce w przypadku oleju syntetycznego.

Stosowanie się do powyższych zasad może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia poważnej awarii automatycznej skrzyni biegów. Dzięki temu posłuży ona przez długi czas.