O Krakowie

Dzisiejszy krótki artykuł będzie tematycznie bliższy tym, które pisałem dawno temu. Opiszę dzisiaj byłą stolicę Polski. Sądzę, że każdy mieszkaniec naszego kraju, albo nawet naszego kontynentu powinien zainteresować się tym pięknym miastem.
Jak już każdy się z pewnością domyślił, chodzi mi o Kraków. Jest to aktualnie dosyć duże miasto położone nad rzeką Wisłą i drugie w całym kraju pod względem liczby osób w nim zamieszkujących. Był on stolicą Polski aż do tysiąc siedemset dziewięćdziesiątego piątego roku, kiedy to stolica została zmieniona na Warszawę.
Jeśli chodzi o bardziej dokładne położenie geograficzne, to Kraków umiejscowiony jest w województwie małopolskim, a jeszcze dokładniej w jego części środkowo-zachodniej. Dzięki tak atrakcyjnemu położeniu oraz otaczającym go środowiskom o dużym potencjale turystycznym, Kraków jest bardzo częstą bazą wypadową dla wycieczek, które za cel obrały sobie piękne, polskie góry.
Na terenie tego miasta znajduje się ponad czterdzieści różnych parków. Łącznie zajmują one powierzchnię niemal czterystu hektarów. Wydaje się, że jest to bardzo dużo, jednakże jeśli porównamy tę liczbę z całkowitą powierzchnią miasta, okazuje się, że jest to zaledwie jedna setna. W Krakowie znajduje się ponadto również kilka rezerwatów przyrody, których łączna powierzchnia wynosi czterdzieści hektarów. Można znaleźć również kilka renomowanych uzdrowisk, do których co roku zlatują się ogromne rzesze ludzi pragnących polepszyć swoje zdrowie oraz kondycję fizyczną i psychiczną.
Niestety, to piękne miasto ma też pewne wady. Jest to jedenaste najbardziej zanieczyszczone miejsce w rankingu Unii Europejskiej. Na szczęście nowe inwestycje mieszkaniowe w Krakowie mają na celu zapobieżenie pogorszeniu się tej sytuacji. Większa ilość mieszkań ogrzewanych w stu procentach elektrycznie na pewno przyczyni się do polepszenia warunków atmosferycznych w drugim największym mieście Polski i obniży poziom zanieczyszczenia smogiem.
Należy też wspomnieć o tym, że Kraków jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Europie. Nie powinno zatem dziwić, że każdego roku odbywa się tutaj relatywnie bardzo duża ilość wystaw, czy koncertów. Na szczególną uwagę zasługuje moim skromnym zdaniem osiedle nowa 5 dzielnica.
Podsumowując, serdecznie polecam odwiedzić to miasto każdemu, kto chce w jakikolwiek sposób się rozwinąć. Według mnie Kraków jest przepięknym miejscem, a do tego bardzo bogatym pod niemalże każdym względem.